Urođeno organizirana ponašanja djeteta
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 11 | Nivo: Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti

Sadržaj
Uvod..................................................................................................... 3
Urođeno organizirana ponašanja djeteta.............................................. 4
2.1.Gledanje................................................................................................ 4
2.2.Sisanje................................................................................................... 6
2.3.Plakanje................................................................................................. 7
3. Zaključak............................................................................................... 10
4. Literatura............................................................................................... 11
Uvod
Novorođenče često budi zaštitnički odnos kod odraslih. Često nismo potpuno ni svjesni svojih reakcija na novorođenče, možda iz razloga jer ne znamo kako ono „funkcionira“. Dob novorođenčeta je vjerovatno najnepoznatiji period u životu. Novorođenčad su smatrali izrazito nerazvijenim bićima, bez sposobnosti da prime ili pošalju ikakve signale. Već kao novorođeno, dijete posjeduje niz važnih motoričkih umijeća. Ona su u početku u velikoj mjeri ograničena na reflekse – nehotične reakcije na određene podražaje. Novorođenče dolazi na svijet s nekoliko dobro organiziranih ponašanja. Gledanje, sisanje i plakanje tri su vrste ponašanja koja, za razliku od refleksa, često nisu izazvana nikakvim podražajem. Ta ponašanja djetetu služe kao sredstva za dobivanje hrane, istraživanje okoline i upravljanje njome, o čemu ćemo više vidjeti u nastavku.
Urođeno organizirana ponašanja djeteta
Novorođenče je opremljeno s nekoliko specifičnih obrazaca ponašanja koji se pojavljuju kao reakcija na određene podražaje, a koje zovemo refleksi. Novorođenče također samo započinje aktivnosti i sposobno ih je održavati kroz znatna vremenska razdoblja. Gledanje, sisanje i plakanje su primjeri tih aktivnosti, i to su urođeno organizirana ponašanja. Ta ponašanja nisu izazvana nikakvim posebnim podražajem, a služe za istraživanje okoline, dobivanje hrane i upravljanje okolinom.
Gledanje
Nerođeno dijete otvara oči mnogo prije rođenja. Organi vida znatno se polaganije razvijaju. Iako je očni živac razvijen već s osam tjedana, očne vjeđe ostaju spojene sve do 26. tjedna trudnoće. Prije nego što otvori oči, već ima određeni osjet vida; tijekom amniocenteze se povlači. Kad su vjeđe već otvorene, može slijediti pogledom izvor svjetlosti koji se kreće na maminom trbuhu. Prilike za primanje intenzivne stimulacije su rijetke u odnosu na druge osjete, što pojašnjava djelomično kašnjenje u razvoju vida. Prije se smatralo da je majčina utroba mjesto u kojem vlada potpuna tama, što nije točno. Tijekom dana fetus živi u polusjeni. Ako buduća mama dođe na plažu, sunčeve zrake prolaze kroz napetu kožu trbuha i osvijetljavaju amnionsku vreću (plodovi ovoji i voda), te tako buduće novorođenče može poprimiti svijest o ambijentu u kojem živi, ali i o samom sebi: ako podigne svoju ruku vidi je u prozirnoj tekućini.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!